מוטו מדריך. עכשיו בחנויות וכאן

קיוואי בנלי
איפון
מטרו עליון מתחת ל- MENU – מקום 2 – אחד על אחד
KTM
מטרו באנר שמאל הכי עליון
אבניר באנר קוביה שמאל
הווסקוורנה באנר שמאל
אפריליה
סטפן
פרפקט קוביה שמאל
תמוז
אופנוסנטר קוביה שמאל
לארט
אישימוטו באנר קוביה שמאל
Ad motorsport
אייפקס
לרט
רפידו
כרמיאל קוביה שמאל
ברקום קוביה שמאל
HJC
אוגוסטה קוביה הכי עליון
שוברט
הארלי שמאל
מטרו לבן – קוביה שמאל
HRP קוביה שמאל
מטרו באנר שמאל הכי עליון

מכונית ללא נהג – בקליפורניה החל מאפריל

מכונית ללא נהג – בקליפורניה החל מאפריל

גיא בן ברק

המציאות המוטורית משתנה לנגד עיננו בקצב מהיר, במקביל למעבר ממנועי בעירה פנימית לחשמל מתקדם פיתוחו של כלי הרכב האוטונומי, כלומר מכונית שתנוע ללא נהג. עד עתה אושרו מכוניות אוטונומיות לנוע על הכבישים – אולם בתנאי שמאחורי ההגה ישב נהג "למקרה ש…", והמכונית צוידה בהגה ופדלים, ממש כמו מכונית רגילה. אבל זה משתנה.

התפתחות משמעותית מאוד בעניין זה אירעה השבוע כאשר קליפורניה, המדינה הממונעת ביותר בארצות הברית, החליטה לאפשר למכוניות אוטונומיות לנוע בכבישיה – ללא שנהג נמצא ברכב אלא נוסעים בלבד והרכב אינו מצויד בהגה או דוושות בלם וכו'. המיזם יחל בתאריך 2.4.18, וכן זה רק בגלל שלא רצו לבחור בתאריך 1.4, "אחד באפריל", מחשש שאנשים יחשבו שכול הסיפור הוא מתיחה…

ומאחר בקליפורניה חיים גם יותר אופנועים מאשר בכול מדינה אחרת בארה"ב (כ-900,000 אופנועים) הרי שצפויה אינטראקציה בין רוכבי האופנועים בקליפורניה לבין המכוניות האוטונומיות שינועו בכבישים בכמויות הולכות וגדלות, וההערכה היא שהאוטונומיות תהינה בטיחותיות פי כמה גם לאופנועים על הכביש בהשוואה לנהגים בני אדם.

פרט מעניין באישור מכוניות אוטונומיות בקליפורניה הוא שבשלב הראשון תתחייב שליטה מרחוק על המכונית באמצעות האינטרנט, למקרה שתידרש השתלטות על הרכב, וכאן עולות שאלות של סייבר וזדון, מה שמחייב קידוד כלשהו בתקשורת, בשביל זה יש הרבה כישרונות בהיי טק בקליפורניה, שיתמודדו.

תגיות:

תגובות

מגדל אבניר
הונדה מגדל הימורים