מחירון אופנועים מוטו - גרסה דיגטלית

מטרו ימין 4
מונדיאל MENU
מתחת לשורת MENU מטרו
אינסטגרם
קונה אופנוע
עופר אבניר קוביה שמאל
מטרו באנר שמאל הכי עליון
מידלנד שחורי 140 על 70
הווסקוורנה באנר שמאל
פרפקט קוביה שמאל
סטפן
rok-straps רצועות קשירה 140
ברקום שמאל
KTM עליון קוביה
לרט
אישימוטו באנר קוביה שמאל
לרט
תמוז
מחירון אופנועים – קוביה שמאל תחתון
מתלה לקסדה
מונדיאל קוביה
HJC
הארלי שמאל

MotoGP ארה"ב – סטונר חוזר לנצח

MotoGP ארה"ב – סטונר חוזר לנצח

בועז קורפל

צילום: יצרן

תוצאות המרוצים האחרונים בישרו על מגמת שינוי בקרב על אליפות העולם. אחרי פתיחה חסרת פשרות של קייסי סטונר שגרמה לכולם להאמין שהוא בדרכו לתואר עולמי שני בקריירה, חלה תפנית קטנה בסיפור. ימאהה התעוררה וסיפקה לחורחה לורנצו אופנוע תחרותי וחזק שאיתו יוכל אלוף העולם המכהן לבצע בהתמדה את ההקפות המהירות שהוא כל כך אוהב, ולקרא תיגר על האוסטרלי שנראה לעיתים זחוח ובטוח בעצמו.

בפעם הקודמת שימאהה ציינה את חגיגות 50 השנים שלהם לפעילות בספורט המוטורי, היה זהבמסלול אסן שבהולנד ושם זה הסתיים בדרך היפה ביותר, ניצחון משכנע של בן ספיס שהיה גם הראשון בקריירת ה-MotoGP שלו.
בימאהה קיוו כי הצביעה החגיגית שעטו האופנועים, הרוכבים ואנשי הצוות יחוללו את אותו נס קטן גם בלגונה סקה שבקליפורניה. המאבק בכתומים-שחורים של הונדה קיבל שינוי בזכות חזרתו של פדרוסה וכרגע היריב העיקרי הוא לא רק קייסי סטונר.
החזרה של פדרוסה מחופשת המחלה בה התאושש מנזקי סימונצ'לי, יצרה מחול שדים גדול סביב אינטרסים ספורטיביים שונים ומשונים של הרוכבים בשורות רפסול הונדה וקבוצת הלוויין של גריסיני. בנוסף לכך קיימת השפעה גם על המאבק על אליפות העולם למרות שפדרוסה עצמו לא ממש מסומן כפייבוריט לזכות בה בגלל אותה חופשת פציעות מאולצת.

החזרה של פדרוסה בתזמון הזה שבו האופנוע של לורנצו חוזר להיות תחרותי, לא ממש התאימה לאנשי ימאהה שהיו שמחים לראות את דני מאריך את חופשתו עד סוף הקיץ ונח לו בבית נופש על חוף הים עם המון קרם שיזוף, פירות טרופיים ומשקאות קלים.
אמנם, החזרה של פדרוסה במוג'לו לא השפיעה יתר על המידה אך במרוץ הבא אחריו בגרמניה, פדרוסה התעלה על עצמו וניצח בצורה מרשימה במרוץ הטוב ביותר של העונה מה שהוכיח שליבו של רוכב יודע לפצות על המון עצמות שבורות בשלד.
פדרוסה בא לארה"ב במטרה להמשיך את המרוץ בגרמניה. לכאורה, מסלול קצר יותר ותנאי מזג אוויר סבירים לא היו אמורים למנוע מדני לחולל עוד מהומות ספורטיביות במאבק על הכתר.
לורנצו שטעם פעם אחת את האספלט של לגונה סקה, התכונן לחגיגות המקומיות של ימאהה ובסתר ליבו קיווה להמשיך את המומנטום החיובי ולצמצם את הפער מסטונר. ניצחון בהחלט בא בחשבון מבחינתו, במיוחד אחרי מפגן העקביות והמהירות שלורנצו הפגין במהלך האימונים החופשיים ובמקצה הדירוג.

סטונר ופדרוסה שמכבדים מאוד האחד את השני, ידעו שהיריב המשותף שלהם מקווה שהתחרות הפנימית תועיל לו, אבל לספרדי הקטן ולאוסטרלי, היו תוכניות אחרות.
בתום מקצה הדירוג קיבלנו את אותו הרכב רוכבים בשורה הראשונה בדיוק כמו בגרמניה. על קו הזינוק היו עוד חששות ללורנצו, שהספיק להתרסק באימון לפני המרוץ, שמצבו הגופני לא יאפשר לו להגיע לקו הסיום. עוד לפני כן התבשרנו על כך שרנדי דה-פוניה בחר לוותר על השתתפות לאחר שהתרסק וספג חבטות במקצה הדירוג בשבת. נזקים בשתי חוליות ומכה חזקה בירך שמנעו ממנו שינה בלילה והכריחו אותו להזעיק עזרה רפואית, שכנעו סופית את הרוכב הצרפתי לוותר, אולם לורנצו ניסה ובכל זאת קיווה שהחבטה שהוא ספג לא תשפיע במידה כה רבה.

מבט אל השורות האחרות בגריד גילה כי "החשודים המידיים" בדמות מרקו סימונצ'לי, אנדראה דובציוזו ובן ספיס, כולם היו שם בטווח איום על המובילים וממש מאחוריהם, במקום השביעי על קו הזינוק, להבדילך מהמקום ה-16 בגרמניה, ניצב האופנוע האדום של דוקאטי עם ולנטינו רוסי. חזרתו של ג'רמי ברג'ס למוסך של רוסי גרמה לשינוי המיוחל ורוסי חש שאם הוא לא יכול להישען על הדוקאטי שלו, הוא תמיד יוכל להישען על כתפו הבטוחה של ברג'ס.

הצגה של איש אחד
כשהנתונים על הנייר דומים לאלה שהיו בגרמניה, הציפיות היו בהתאם לכך וכולם קיוו למרוץ טוב כמו בגרמניה. לצערנו זה לא התממש. לא כך אם תשאלו את קייסי סטונר, אנשי הונדה ואוהדיו של הקנגורו ברחבי העולם כולו.
אחרי זינוק מצוין נוסף של לורנצו, החל מרדף ארוך שנמשך 26 הקפות עד לרגע שבו לורנצו איבד את ההובלה. שני הרוכבים הבכירים של רפסול הונדה ניהלו מרדף חסר פשרות אחרי אלוף העולם ונראה היה ברוב שלבי המרוץ שהלחץ לא מועיל. ואולי אף יותר מכך, הצמיגים של פדרוסה וסטונר עלולים היו להישחק ולגרום לאופנועים לאבד אחיזה במסלול.

אחרי הזינוק, משך אחריו לורנצו זנב של ארבעה אופנועי הונדה אך עד מהירה החל הזנב להידלדל מעצמו. ראשית היה זה סימונצ'לי שהתרסק וסיים את סוף השבוע בצורה אכזרית ובשלב מוקדם.
אנדראה דוביציוזו לא עמד בקצב שהכתיבו השלושה שלפניו והוא הלך ונשר לאחור ולמעשה יצא מתמונת המאבק על הפודיום בשלב מוקדם יחסית.

פדרוסה שפתח טוב יותר מסטונר והתיישב במקום השני במסלול, סגר על לורנצו וריח העקיפה בסטייל של זקסנרינג היה באוויר. אך פדרוסה נחלש ונסוג לאחור עקב היחלשות גופנית דווקא ולא משהו שקשור לאופנוע. הספרדי הסתפק במקום השלישי אחרי שנכנע ללא תנאי לסטונר שבחר לעקוף אותו מיד אחרי פניית הקורק סקרו המפורסמת. פדרוסה לא נראה או נשמע מתוסכל בסוף המרוץ ואלה הדברים שהוא אמר:"אני שמח לסיים פעם שנייה ברציפות על הפודיום אחרי שחזרתי מתקופת ההחלמה. יכולתי לנבא את התוצאה הזאת לאור חוזקם של לורנצו וסטונר ולאור הידיעה האישית על מצבי הגופני ועל כך שהמסלול הזה תובעני מבחינה גופנית" אמר פדרוסה בסיום המרוץ.

הקרב על הניצחון נותר בין שני הטוענים לכתר, המדורג ראשון באליפות וזה שנושף בעורפו.  המרוץ בלגונה סקה הוא בעל מספר ההקפות הגדול ביותר בסבב, אך מדובר בהקפות קצרות וכל אחת מ-32 ההקפות הללו נגמרת מהר. לורנצו ספר את ההקפות לסיום וקיווה שהמאמץ שהושקע על ידי סטונר בסגירת הפער והעקיפה על פדרוסה ובהמשך גם סגירת הפער עליו, ישבש את התוכניות של סטונר לעקוף אותו וכך הוא יוכל לנצח ולצמצם עוד יותר את הפער של סטונר בראש הדירוג ולצאת לחופשה באווירה נינוחה בזמן שסטונר יחטוף כאב ראש גדול.

התוכניות של לורנצו השתבשו בהקפה ה-26 לאחר מהלך נועז ומלא השראה וחוכמת מרוצים של סטונר. האוסטרלי יצא מהפנייה האחרונה של הקפה מס' 25 כשהוא בדרייב טוב יותר מלורנצו. סטונר המשיך את המומנטום והגיח בקו החיצוני לקראת פנייה מס' 1 ועקף את לורנצו כשהוא לא מותיר לו סיכוי.
המחשבות של הספרדי על הצמיגים שלו ושל סטונר התחלפו למשהו אחר לאחר שהוא ראה את סטונר נמלט משם ופותח פער גדול מאוד.

"ראשית, עלי לומר שאני בר מזל שזכיתי להשתתף במרוץ ולסיים במקום שני  וזאת לאחר ההתרסקות בסוף האימון אתמול" אמר לורנצו בסיום. "תוצאות מקצה הדירוג גרמו לי לחשוב שאוכל להילחם על הניצחון אבל תקוות לחוד ומציאות לחוד."
לורנצו יוצא לחופשה עד אמצע אוגוסט כשהפער בינו לבין סטונר התרחב מעט וכעת הוא 20 נקודות.  הוא ינצל את החופש להתאושש מההתרסקות בקליפורניה ואולי גם ינסה לגבש את מחשבותיו לקראת המרוץ שיהיה בסתיו ביפן וזאת לאחר שהיום פורסם הדו"ח שמאשר כי אין סכנת קרינה באזור מוטגי ואפשר להגיע לשם ולהתחרות.

סטונר חזר לנצח. המרוץ בלגונה סקה היה הניצחון החמישי שלו העונה אבל כמרוץ אופנועים בפני עצמו, הוא לא היה מלהיב כמו המרוץ בגרמניה ואין דרך ישירה אחרת לומר זאת. אבל כפי שידוע לכם, לא כל משחק כדורגל נגמר ב-5:4 עם גול בדקה ה-90 ולא כל משחק כדורסל נגמר עם סל ניצחון על הבאזר. כך גם מרוצי אופנועים שמוכרים על קו הסיום ויש כאלה שלא. אם תשאלו את סטונר, הוא יאמר לכם שהוא לא מרגיש כך, מבחינתו, ובצדק רב, זה היה מרוץ קשה וחשוב. אלמלא העבודה שלו שסיפקה כמה רגעים של הנאה לחובבי האקשן, היינו צריכים להסתפק בהתרסקות של סימונצ'לי, בהתפרקות של קראצ'לו, בפרישה המאכזבת של באוטיסטה ו…זה הכול. אולי עוד כמה צילומים עוצרי נשימה בקורק סקרו ולא יותר, אבל מזל שיש את סטונר ומזל שהמכונאים שלו בהונדה מצאו את תגלית הסופ"ש מבחינתם שחוללה את השינוי וגרמה לאופנוע שלו להיות מהיר מכולם.

סטונר ראוי לכל השבחים על הרכיבה מלאת האומץ שלו במרוץ הזה. אחרי אותה תגלית בבוקר המרוץ, במקצה החימום הקצרצר, מצב הרוח שלו הגיע לסף חדש של שמחה ושלווה כשם שהוא לא היה מעודו. כך לפחות הוא העיד על עצמו בסיום. "באתי לכאן כאשר אני במצב רוח הרגוע ביותר שהייתי בו מעודי. עלינו בבוקר המרוץ על משהו שיכול לשפר את ביצועי האופנוע וזה אכן עבד" אמר סטונר בסיום. "לא היינו משוכנעים לחלוטין שנוכל לעמוד בקצב של דני וחורחה, זה קרה בתחילת סוף השבוע כאן בארה"ב, אבל אז באה אותה תגלית שגרמה לי לשמחה. לא פתחתי חזק כי רציתי שהצמיגים ייכנסו לאט לאט למצב היעיל שלהם מבלי לדחוק בהם יותר מדי. ככל שמשקל האופנוע הלך וירד בגל כמות הדלק, הביצועים השתפרו וחשתי זאת כבר בשלב מוקדם אך העדפתי לחכות ולא לתקוף. ברגע בו זיהיתי שדני פדרוסה נחלש ולא לוחץ יותר על חורחה, החלטתי שזה הזמן המתאים לצאת להתקפה שלי ולא לאפשר לחורחה לברוח ולנצח" הסביר סטונר את טאקטיקת המרוץ שלו.

מאחוריהם נמתח טור רוכבים ארוך ומפותל שנע כמו זחל ללא שום שינוי במיקומים של הרוכבים. רוסי שפתח שביעי, שודרג במקום אחד למעלה אחרי ההתרסקות של מרקו סימונצ'לי ובהמשך הוא נאבק על המקום  הזה עם ניקי היידן, בן קבוצתו, שניסה בכל כוחו להשאיר טעם טוב לאוהדים המקומיים שלו.
אולם האמריקני הטוב מכולם היה דווקא בן ספיס, רוכב ימאהה. ספיס פתח באופן גרוע את המרוץ אך ככל שהוא הלך והשתפר, תיקן האמריקני את המעוות וטיפס למעלה כשהוא חולף בדרך לשם על פניהם של ולנטינו רוסי ואנדראה דוביציוזו. ספיס סיים במקום רביעי לפני האיטלקי שעתידו לעונה הבאה עדיין לא ברור.
כאמור, רוסי הדף את הניסיונות של היידן במאבק על המקום השישי והיידן כבר הבהיר לו שבאינדיאנפוליס הוא יהיה הרבה יותר אגרסיבי.
במקום השמיני סיים קולין אדוארדס ואחריו הקטור ברברה, הירושי אויאמה, קארל אברהם שטועם לראשונה בחייו את לגונה סקה, לוריס קפירוסי במופע הפרידה שלו מהמסלול הזה כנראה ואחרון סיים טוני אליאס שגם עתידו הקרוב לוט בערפל.

חופשה נעימה
אליפות העולם יוצאת לפגרת הקיץ השנתית והמסורתית שלה. זה הזמן שאנשי הקבוצות שעוברים בין כל המסלולים, וחבריהם שעוסקים בתפקידים טכניים, הנדסיים ואף פועלי הייצור במפעלים יוכלו לשוב לביתם, לפגוש את בני המשפחות ובמיוחד את הילדים שנמצאים בחופשת קיץ ולבלות איתם כשבועיים ימים בלבד עד להתארגנות לקראת המרוץ הבא ב-14 באוגוסט במסלול יאן מסריק בברנו שבצ'כיה.
הטלפון הנייד של כרמלו אספלטה, יו"ר דורנה, ימשיך לצלצל 24 שעות ביממה. לספרדי יש כאב ראש חדש בגלל הרוכבים שמאיימים להחרים את המרוץ ביפן מחשש לחייהם בשל הקרינה באזור מוטגי, כך הם טוענים.
לדעתי האישית, מדובר בצביעות של אותם רוכבים ש"מקשטים" את האופנועים שלהם ואת הקסדות שלהם בכל מני מדבקות סולידריות עם יפן אך גם כאשר מראים להם דו"ח בדיקה סביבתית שהמסלול נקי מקרינה מסוכנת, הם עדיין מסרבים להגיע לשם. כך או אחרת, האירוע עצמו אמור להתקיים בסתיו ויש עוד כמה ימים שבהם אפשר יהיה לסדר את הטיסות והלינות של כולם כך שיש להם קצת זמן לחשוב בעניין. אם יכולתי לדבר אל ליבם ולפנות אליהם, הייתי אומר להם לנסוע ליפן, לא לחשוש, כך הם ישמשו דוגמה לעולם כולו ויתנו השראה וכוח לעם היפני האמיץ להמשיך ולהתמודד עם האסונות הכבדים שפקדו אותו בשנה החולפת. חופש נעים לכולם!

לתוצאות המרוץ ולטבלאות

גלריה

8 תגובות ל MotoGP ארה"ב – סטונר חוזר לנצח

  1. מקווה שבצ'כיה יהיה אקשן נורמלי כי המרוץ הזה היה שיעמום רציני

  2. ברובו משעמם ובחלקו האחרון מעניין.כל הכבוד לפדרוסה. רוסי מתחיל להעלם.

  3. במיוחד למי שנרדם כמוני מול הטלוויזיה ולא הצליח לראות את המרוץ
    כל הכבוד לבועז.
    שתדעו שלאט לאט אני מאמץ את האתר שלכם ליום יום שלי.

  4. אבל זה לא הספיק לו נגד סטונר שבא רעב מאחורה וטרף את דני לארוחת צהריים ואת חורחה לקינוח. חוץ משתי עקיפות, הכול חזר להיות מצ'עמםםם

  5. נקווה באמת שאחרי הפגרה יהיה קצת אקש ורוסי יתאפס על הדוקאטי שלו

תגובות

עופר אבניר מגדל ימין
הונדה מגדל שמאל