מחירון אופנועים מוטו - בגרסא דיגיטלית, בחנויות ובעסקים

קיוואי בנלי
ברקום
מתחת לשורת MENU מטרו
KTM
הווסקוורנה באנר שמאל
אבניר באנר קוביה שמאל
שרקו
מטרו באנר שמאל הכי עליון
לארט
סטפן
פרפקט קוביה שמאל
רוית עליון
אופנוסנטר קוביה שמאל
תמוז
לרט
רפידו
אישימוטו באנר קוביה שמאל
KTM עליון קוביה
HRP קוביה שמאל
מתלה לקסדה
HJC
כרמיאל קוביה שמאל
הארלי שמאל

הוגי הדעות של האקדמיה ללשון קבעו: לדו גלגלי אין כידון

הוגי הדעות של האקדמיה ללשון קבעו: לדו גלגלי אין כידון

רביב כהן

צלם: יואב זוהר

האקדמיה ללשון העברית פרסמה אתמול בעמוד הפייסבוק שלה שהמילה "כידון" בהתייחסות לדו-גלגלי, אופניים או אופנועים, אינה תקנית וכנראה נגזרת מתוך שיבוש המילה הצרפתית "guidon" המפורשת כ-Handlebar.
כמו כן, כתבה – "אם תרצו לקרוא לחלק הזה של האופניים בשם עברי תקני – תוכלו להשתמש במילה הֶגֶה או בצירופים 'הגה האופניים' ו'מוט ההגה' "

אנו במערכת מוטו רוצים להביע את מורת רוחנו מהקביעה המנותקת של האקדמיה ללשון העברית, עוד מימי סבנו שהיה רוכב על הביצ'יקלטה, דרך הלמברטה האגדית, אלכס ופישנזון חולי האהבה, מכת האופניים החשמליים ואפילו הימאהה ניקן מרובה הגלגלים, לכל אלו יש כידון, לא הגה, לא מוט ולא כל דבר אחר.
בנוסף, המילה כידון הינה "תרגום שומר משמעות וצליל", ובדיוק כמו המילה "כבל" בתרגום שומר משמעות וצליל מהמילה הלועזית Cable, כך המילה "כידון" הינה תשמו"ץ למילה הצרפתית "guidon"

אנו קוראים לאקדמיה להכיר במילה "כידון" כמילה הרשמית המתייחסת לדו (ולאחרונה, אף תלת) גלגלי, שכן המילה נמצאת בשימוש שגור ורווח בפי כל הדוברים את השפה.
ואם בכל זאת תסרב האקדמיה להכיר במילה "כידון", אנו פונים אליכם הקוראים בבקשה – עזרו לאקדמיה למצוא מילה ראויה יותר מאשר "הגה האופניים", מוזמנים לכתוב את המלצותיכם בתגובות.

תגובות

אבניר מגדל ימין
הונדה מגדל