חיפוש כללי

דף הבית  >>  דו"גרי פלוס >> הונדה
הונדה קרוסראנר - אנדרואיד הונדה קרוסראנר - אנדרואיד
  כפיר לוין
הונדה לקחה את איברי ה-VFR800 הותיק והפכה אותו לקרוסראנר. האם הצליחה לברוא קטגוריה חדשה בעולם האופנועים?
תעודת זהות
הונדה קרוסראנר
מחיר
: 99,900 ש"ח
אחריות: שנתיים ללא הגבלת ק"מ
שנת דגם: 2011
דרגת רשיון: A

נתונים טכניים
מנוע: 4 צילינדרים בתצורת V, 782 סמ"ק, 4 שסתומים לצילינדר, תזמון שסתומים משתנה (VTEC), קירור מים
הספק: 103 כ"ס ב-10,000 סל"ד
מומנט: 7.5 ק"מ ב-9,500 סל"ד
הזנה: הזרקת דלק אלקטרונית, גופי מצערת 36 מ"מ
יחס דחיסה: 1:11.6
מתלים:
קדמי - מזלג טלסקופי 43 מ"מ, כיוון עומס קפיץ  
אחורי - פרולינק, זרוע חד צידית, כיוון עומס קפיץ ושיכוך החזרה
בלמים:
קדמי - דיסק כפול 296 מ"מ, 3 בוכנות לקליפר, ABS + בלימה משולבת
אחורי - דיסק 256 מ"מ , 2 בוכנות לקליפר, ABS_ בלימה משולבת
צמיגים:
קדמי
- 120/70-17
אחורי - 180/55-17
בסיס גלגלים: 1,464 מ"מ
גובה מושב: 816 מ"מ
מרווח גחון: 140 מ"מ
מיכל דלק: 21.5 ליטר
משקל: 240 ק"ג (רטוב)

מדידות

קרוסראנר


אם היינו משווים לרגע לעולם הרכב ה- 4 גלגלי, ההונדה קרוסראנר 800 הוא בעצם אופנוע הקרוס-אובר היפני הראשון (הדוקאטי מולטיסטרדה האיטלקי כבר היה שם קודם), אבל לא בדיוק. למה? כי הימאהה TDM שהגיח לאוויר העולם ב- 96' (אלף תשע מאות ו...כן?) היה הקרוס אובר הראשון,  רק שאז עולם הרכב עדיין לא ידע מהו הקרוס אובר. אז מהו באמת? ובכן: הקרוס אובר הינה גישה לפיה המכלולים איכותיים והצללית גבוהה. גם אם ובעיקר בעצם – אין שום כוונה לרדת לשטח. יחד עם זאת, בהחלט יש כוונה להתנהגות כביש טובה אפילו טובה מאד, עם טוויסט כזה או אחר לכיוון "חוויה אדוונצ'רית". יצירה של אווירת חופש. במקרה שלנו- אופנוע לפאן. נשמע קשה להשגה? בהחלט לא פשוט.
בהונדה החליטו שכדי לייצר את האופנוע הזה הם פונים לפלטפורמה המוצלחת של ה- VFR ו"ממנפים" אותה לטובת הרך הנולד. מבחינת המכלולים הדינאמיים כמו מנוע/ שלדה/ מיתלים/ בלמים, שום דבר מהותי לא השתנה במעבר לקרוסראנר. מה שבעצם הופך אותו בכל זאת לאופנוע אחר הוא העיצוב השונה ותנוחת הרכיבה השונה מהותית בפלג הגוף העליון שמציבה את הכלי בחלוקת משקל שונה ביחס למקור. האם קרוס אובר זה טוב? האם ההונדה קרוסראנר הוא אחד טוב?

השורה התחתונה
אז כן. ההונדה קרוסראנר הוא אחד טוב. קודם כל כי אני באופן אישי מאוד אהבתי את ה- VFR בגרסת הוי-טק על מכלוליו המצוינים. כאן יש לי הזדמנות ליהנות מהם שוב דרך חווית רכיבה שונה, אבל עוד נגיע לזה. יחד עם זאת, מחירו של הקרוסראנר לא הכי הוגן. מה זאת אומרת? הונדה כבר קצרו את כל הפירות או פדו את הצ'ק על הצלחתו של ה- VFR לאורך 10 השנים האחרונות כמעט ללא שינוי מכאני. כאן, בקרוסראנר, כל המכלולים המכאניים זהים מה שאומר עלות פיתוח נמוכה משמעותית לעומת אופנוע שהוא דגם חדש מדף התיכנון – וזה אמור היה להתבטא במחיר נמוך יותר. אני יודע שנעשו מאמצים בהונדה-ישראל להוזיל את מחירו של הקרוסראנר בארץ, אך מה שהצליח בדגמים אחרים - לא צלח כאן. החזירות מגיעה אם כך מהיצרן.


מנוע, ביצועים
מנוע ה- V4 המצוין והוותיק עם הזרקת דלק, בסידור ייחודי וצליל נהדר, שומר על הנפח המקורי של ה-VFR, 782 סמ"ק. ההספק מותן קלות ל- 103 כ"ס לעומת 110 במקור. מערכת ה-Vtec לתזמון השסתומים המשתנה מספקת בוסט נחמד כשעוברים את קו ה-6500 סל"ד, אז עובר המנוע מעבודה עם שני שסתומים לעבודה נמרצת יותר עם ארבעה שסתומים. המעבר הזה קורה חלק ומספק צליל מנוע עצבני משהו, משיכה מוגברת ואופי מנוע ספורטיבי יותר. מהירות סופית של 200 וקצת, (שמועה מיפן) וקצב העברת הילוכים נמרץ ומגניב חושפים יחס העברה קצר ולעניין באופנוע מסוגו של הקרוס החדש. התאוצות מצוינות ומתגברות יפה מאוד על נתון משקל מדאיג של 240 ק"ג רטוב. נשמע הרבה? ה- VFR העמיס 4.5 ק"ג נוספים על צג המשקל.
התאוצות הטובות באות על חשבון המהירות הסופית, כאן כבר כן מרגישים את חסרונם של הסוסים האבודים, אך בעיקר משום שאווירודינאמית - אין כאן שיתוף פעולה כמו בגרסת המקור. כמובן שגם לא אמור להיות בסוג הרכיבה המיועד לאופנוע פאן, ולכן מהירות שיוט של היאבוסה לא ממש חסרה לנו במקרה זה.
עוד נקודה חיובית וחשובה: מי שרצה לשמוע ב- VFR את הסאונד של ה-V4המהולל במלוא הדרו, נאלץ לשלם מחיר מופרך עבור זוג דודי פליטה. בקרוסראנר יש דוד בודד שמעוצב יפה אמנם, אבל יפנה את מקומו לאחד תחליפי ופתוח במחיר שפוי למדי ויאפשר הנאה מאחת המנגינות המוצלחות שיש לעולם המוטורי להציע.

נוחות, התנהגות
הנוחות טובה מאוד לסוגו של הכלי. הזוית בברכיים מעט לא טבעית ביחס לפלג הגוף העליון, אך בסה"כ אנחנו מכירים את התנוחה הזו של הרגליים וקל בסופו של דבר לשלב בין הספורט בחלק התחתון לאדוונצ'ריות בחלק העליון (ממש סלוגן לביקיני). המושב נדיב ומפנק בעומק הריפוד, גובהו קצת מעל 80 ס"מ ואין בעיה מיוחדת להניח רגל בוטחת על הקרקע.
בתנועה מדובר באחד החתולים הנעימים והממושמעים ביותר שיש. חלקות התפעול זכתה ותזכה לעוד שבחים רבים החל מהלחיצה על מתג ההתנעה, דרך הכיף של להתעדכן באמצעות לוח השעונים (אפילו שראינו אותו כבר על הונדה אחר) ועד העברת ההילוכים החמאתית. ההתנהגות הספורטיבית קיימת כבר עמוק בגנים של הברנש - ומי שיודע כיצד, יפיק קצבים מעניינים בהחלט. מרווח ההטיה מוגבל על ידי גששים ארוכים כמיטב המסורת ההונדאית וניתן לפרקם על מנת להוציא קצת יותר.
תנוחת הרכיבה הזקופה לא פוגמת בכיף המופק מהאופנוע גם כשהאופק באלכסון. הכידון מעט גבוה וממוקם אחורנית מדי לטעמי, אבל עדיין נשאר מספיק משקל על הפרונט על מנת שהאופנוע יספק שרטוטים מדויקים של קו הרכיבה הנבחר בהטיה. מכונה חלקה ומאוזנת.

ביום יום
הקרוס מציג חבילה ספורטיבית ארוזה היטב למלחמה היום-יומית שלנו. התנוחה ומיגון הרוח החלקי יעודדו מהירות שיוט סבירה והגיונית שתשמור גם על הרישיון. מערכת ה-Vtec בשילוב יחס העברה הסופי הקצר מאפשרים התפרצויות משובחות קדימה בכל עת שתחפוץ. זה בדיוק אופנוע פאן ליום-יום עם אפשרות לטיול ארוך, כל עוד מדובר בשיוט במהירות בינונית ותחושת רוגע כללי מבחינת הדחיפות להגיע ליעד.

מחיר, אחזקה, אחריות
המחיר גבוה, על זה כבר הלנו. יחד עם זאת מדובר בחויה יחודית שאולי ניתן להקביל אותה לזו שמספק הדוקאטי מולטיסטרדה, אבל זה יקר משמעותית, לכן השוואה ביניהם לא תהיה ממש הוגנת.
האחזקה והאחריות נשענות על דגם מוכח ומוכר כך שלא צפויות הפתעות. לא הכי זול בשוק אבל למי שמעריך את המותג שווה כל שקל בדרך כלל. בשמחה הייתי רוכב על אחד כזה לעבודה וחזרה.

 
 
 
 
 
 


 
תגובות 
הוסף תגובה
 •  06/10/2011 אחלה מבחן / דורון1.
  כלי כלי, ואיזה ביצועים. כל הכבוד. חתימה טובה.
 •  06/10/2011 תמיד אמרתי...רק הונדה. / צחי2.
 •  06/10/2011 גם מכוער וגם יקר- שילוב מנצח / קרלוס3.
  באמת הגזימו עם המחיר שלו. וי סטרום יותר טוב ממנו בכל דבר פרט לביצועים ובמקום זה יש לו יכולת שטח מינימלית.
 •  06/10/2011 חוויה אדוונצ'רית / בני4.
  חזק
 •  06/10/2011 יפה מאוד / ליאור5.
  אחלה השכבות
 •  07/10/2011 יש כלים שעושים לי את זה / קיילי6.
  הדליק אותי- משדר הרבה עוצמה וכוח. זה גם משהו בגובה שלו. השילוב בין הפיירינג למזלג והכנף הקדמית. הונדה בשיא תפארתה. 99900 ש"ח. ישארו לי בדיוק מאה ש"ח לדלק. גח"ט.
 •  07/10/2011 ממש לא / מחובר7.
  אחלה כתבה, אבל נראה כאילו האופנוע יותר מפספס משתי העולמות מאשר מחבר
 •  07/10/2011 אקשן במייטבו / דון8.
  לייק
 •  07/10/2011 פאנהונדה / vshalom9.
  כתבה מצויינת, רכיבה עוד יותר (איזה תמונות). האופנוע בבסיסו מצויין VFR לא!? אבל להשאר עם כל כך הרבה פלסטיקה ולא לקבל מהירות שיוט גבוהה, נראה תמוהה.
 •  07/10/2011 יש לאופנוע קווים יפיפיים. / מוטי10.
  אנחנו רואים לאחרונה הרבה אופנועים ערומים יפיפיים אצל היבואנים. כנראה העולם עובר לשם...
 •  08/10/2011 תיקון קל לכתבה, ה TDM הגיח לאוויר העולם ב 91 / אופנוען שפיץ11.
  ולא ב 96.אבל מסכים לגמרי עם היותו הקרוס אובר הראשון, למרות שהוגדר כטורינג.
 •  09/10/2011 לא יודע, הצורה שלו / גילי12.
  לא שייכת לכלום, אני לא אוהב את ערימת החלפים הזו
 •  10/10/2011 אין על הונדה.....אבל... / יוני13.
  לא היגיע הזמן שהונדה יהיו קצת יותר מקוריים וישקיעו מעט יותר בעיצוב האופנועים שלהם....?
 •  11/10/2011 כתבה לעניין ! / יהודה14.
  נראה כלי מרשים ! ומאוד נוח ועם זאת עם יומרות של פאן ספורטיבי, התגעגעתי לכתבות של כפיר ! סחתיין
 •  27/12/2011 טעות גסה + תגובה ל 11 / Omer15.
  בן הכלאיים הראשון לא היה ה TDM, ה TDM היה התשובה של Yamaha ל- Honda 4 שנים אחרי צאת ה Transalp בשנת 1987!